Search
Advertisement
Luty 2017
P W Ś C P S N
« Sty   Mar »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  
  • Odchudzające produkty

    Jednym ze składowych elementów tracenia nadwagi okazuje się być właściwe jedzenie, którego sporo w małych i dużych sklepach. Najczęściej towary te posiadają typowe opakowania i nazwy. W sprzedaży znajdziemy odchudzające chleby, wędliny, napoje oraz dodatki. Niestety cała masa przedsiębiorstw producenckich jedynie stylizuje swoje opakowanie w taki sposób, aby wydawało się nam, że jest zdrowe oraz …Read More »
  • Jak leczyć wrzody żołądka?

    Wrzód żołądka to ubytek na błonie śluzowej żołądka spowodowany zaburzeniem równowagi pomiędzy kwasem solnym i pepsyną (czynniki drażniące), a pokrytą śluzem błoną ochronną. Dawniej uważano, że najważniejszą przyczyną pojawiania się tego problemu jest stres, jednak dzisiaj wiadomo, że główny winowajca to Helicobacter pylori, czyli bakteria produkująca toksyny niszczące komórki błony śluzowej żołądka.Read More »
  • Poradniki medyczne dla chorych na stawy

    Osoby chore na stawy mają świadomość tego, że ich schorzenia są bardzo często nieuleczalne i będą wywierały wpływ na całe życie. Dlatego bardzo chętnie sięgają po różne poradniki medyczne opisujące sposób postępowania w różnych chorobach stawów. Dowiedzą się z nich, że zwyrodnienia stawów mogą obejmować wiele stawów, a zwyrodnienie kolana może być leczone nawet domowymi …Read More »

Metody FUE i FUT w transplantacji włosów – czym się różnią?

Łysienie stanowi wstydliwy problem, który chociaż występuje u obu płci, zdecydowanie częściej dotyka mężczyzn. Aby zakryć spowodowany nim ubytek włosów, niektórzy decydują się na zabieg transplantacji włosów. Istnieją dwie metody – FUE i FUT, które mają różne zastosowanie.

Problem ubytku owłosienia może być nie tylko skutkiem łysienia na głowie, ale również blizn powstałych wskutek wypadków czy oparzeń w innych okolicach. Przeszczepienie włosów staje się jedynym sposobem na odzyskanie włosów, jednak kokretne techniki zabiegu dają różne efekty. Nie w każdym wypadku dana metoda jest korzystna.

Pierwszy zabieg przeszczepiania włosów przeprowadził lekarz z Japonii – Okuda, w 1939r. Pierwotnie operacja miała odtwarzać owłosienie w miejscach, w które pokryły się bliznami w skutek przebytych oparzeń. Do dermatologii przeczep włosów wszedł dzięki amerykaninowi – Normanowi Orentreich. Jednak dopiero nowoczesne metody pozwoliły nie tylko uzyskać naturalny wygląd przeszczepionych włosów, ale również podwoić liczbę mieszków włosowych, wszczepianych w trakcie jednego zabiegu. Obecnym standardem jest 2000 jednostek, ale możliwe jest wykonanie 2 sesji w ciągu dnia, co daje aż 4 000 przeszczepionych jednostek, jak informują specjaliści na stronie www.bernsteinmedical.com.

FUE – mikroskopijne blizny, doskonały efekt

Zabieg metodą FUE (Folicular Unit Extraction) nie pozostawia widocznych blizn – zarówno w miejscu przeszczepu, jak i pobrania mają one mikroskopijne wymiary. Przy użyciu specjalnych urządzeń, np. True Device lub NeoGraft, pobierane są pojedyncze mieszki włosowe. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Efektywność pobierania włosów do przeszczepu nie zależy jednak od użytego urządzenia chirurgicznego, ale umiejętności operatora. Pobieranie włosów z okolicy dawczej może trwać nawet do 4 godzin, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. Przez ten czas przeszczep przebywa poza organizmem, co może mieć wpływ na jego żywotność.

Niektórzy specjaliści dokonują jednoczesnego pobierania i wszczepiania włosów, co zwiększa szanse na ich przyjęcie się. Tworzone nacięcia, zarówno w okolicy dawczej, jak i biorczej są jednak tak małe, że ślady stają się całkowicie niewidoczne po wygojeniu się ran, dlatego można nosić nawet bardzo krótko obcięte włosy. Opatrunek jest niepotrzebny. Pacjent może opuścić klinikę zaraz po zakończeniu przeszczepiania włosów, a mycie głowy dozwolone jest po 3 dobach od transplantacji. Przed zabiegiem konieczne jest dokładne ogolenie okolicy z której pobierany jest przeszczep, co może stanowić utrudnienie dla osób publicznych, lub pracujących w zawodzie, w którym prezencja odgrywa ważną rolę. Ta metoda jest odpowiednia przede wszystkim dla osób, które mają tendencję do powstawania dużych, przerośniętych blizn – ich ryzyko w metodzie FUE jest minimalne.

FUT – naturalne, gęste włosy

Metoda FUT (Follicular Unit Transplantation) to natomiast podstawowa technika przeszczepiania włosów. Zabieg, podobnie jak w metodzie FUE przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Polega na pobraniu paska skóry (strip) zawierającego włosy, co pozostawia linijną bliznę. Bliznę po zabiegu łatwo można jednak łatwo ukryć, i zwykle nie stanowi żadnego defektu estetycznego. Jeśli zabieg przeszczepiania włosów ma być powtórzony – włosy pobierane są z tej samej okolicy, dlatego nie tworzy się kolejnych blizn. Dzięki temu, że włosy zostają szybko umieszczone w pożądanym miejscu, istnieje nie tylko większa szansa na przyjęcie się przeszczepu, ale też można osiągnąć dużą gęstość włosów (zobacz jak to wygląda na zdjęciach: www.tourmedica.pl/zdjecia-przed-i-po/przeszczep-wlosow-fut-u-mezczyzn/).

Dodatkowo włosy są specjalnie przygotowywane do przeszczepu przy użyciu mikroskopu – selekcjonowane są te o najwyższej jakości. Sama operacja nie stanowi żadnego dyskomfortu dla pacjenta. „Podczas wykonywania otworków do transplantacji w miejscu łysiny pacjent wygodnie siedzi i może ten czas poświęcić na oglądanie filmów, czytanie gazet, czy tez rozmowę z dr Sandelewskim i jego załogą”, jak informuje dr Artur Sandlewski na swojej stronie www.przeszczepwlosow.org.pl. Po zabiegu metodą FUT niewskazany jest nadmierny wysiłek fizyczny, ponieważ rozciąganie okolicy pobrania stripa może doprowadzić do rozejścia się szwów.

Metoda FUE i FUT różnią się również pod względem kosztów. Cena wykonania tradycyjnej transplantacji (FUT) wynosi około 10 000 zł. W przypadku FUE zabieg może być tańszy (5 000 zł), ale przy przeszczepianiu dużych ilości włosów możemy zapłacić za całość nawet 15 000 zł.

Comments are closed.